Gyrocopter Uçuşu – Alaçatı

Geçtiğimiz haftasonu yine aniden gerçekleşen bir planla Tuncay abi ile Gyrocopter’i yakından tanımak için Cumartesi günü Ankara’dan İzmire uçtuk. İzmirde bizi Murat abi karşıladı ve doğrudan Alaçatı’ya doğru yola çıktık. Alaçatıda, Hakan hocanın hangarını bulmamız hiçte zor olmadı. Hangarın yanındaki Windsock hemen gözümüze çarptı. Akabinde kahvelerimiz eşliğinde keyifli sohbet ve gyrocopter tanıtımı başladı. Gyrocoptere ilişkin tüm ayrıntılar, artı yönleri ve eksi yönleriyle kısmen öğrenmiş olduk.

thydc10kolaj

3 MART 1974 – TK981 – THY DC-10 Paris Kazası

turkishdc10_1Nasıl başlayacağım bilmiyorum. Ben hayata gelmeden ailemi derinden etkileyen, insanı araştırdıkça kahreden üzücü uçak kazası hikayesi… Kazaya ait yaklaşık 50 sayfalık bir rapor mevcut. Rahmetli dedem bir Türk Hava Yolları çalışanıydı. 3 Mart 1974 tarihinde görevli olarak İstanbul’dan Londraya gitmek üzere Mc Donnell Douglas firmasının 29. üretimi olan Türk Hava Yollarına ait TC-JAV kuyruk tescilli DC-10

Anadolu Kartalı 2015-1

Anadolu Kartalı 2015-1, Konya

Konya 3. ana jet üssünde yapılan tatbikatı bu sene hava fotoğrafçıları günleri kapsamında gözlemleme, fotoğraf ve video çekme şansı yakaladım. TSK ve Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bu güzelliklerden bizi mahrum etmediği için şükran ve saygılarımı sunarım. Anadolu Kartalı 2015-1 tatbikatı 9-18 Haziran tarihlerinde ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Pakistan, Nato ve Türkiye’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 17-18-19 Haziran hava fotoğraçıları günüydü.

zonguldakfinal

Trip Report: Samsun Engiz – Zonguldak Çaycuma

4 Nisan 2015 günlerden Cumartesi. Sabah saatlerinde, mevsim normallerinin aksine Ankarada kar yağıyor. Hava inanılmaz kapalı.  Ankara’dan Anadolujet’in tarifeli TK7132 Samsun seferiyle yerel saat ile 9.45 de Samsun Çarşamba havalimanına Tuncay ve Umut abiyle 2 günlük bir uçuş serüveni için teker koyuyoruz. Uçuş yol boyu hep türbülanslı. 1000 feetde yeri görüyoruz. Benden bir önceki uçak Umut abinin uçağı. O da Sabiha Gökçen’den geliyor. Çok keyifli bir haftasonu için Samsun Çarşamba havalimanını ortak nokta belirliyoruz.

360degreeswiss

360 Derece Video Çekimi – US Navy Blue Angels & Swiss Airbus 320

Teknolojinin hız kazanmasıyla artık 360 derece fotoğraflar hatta 360 derece video çekim aygıtlarıda pazarda yer almaya başladı. Aksiyon kameralarının ek kitleriyle veya 360 derece video çekimi için üretilmiş kameralar ile 360 derece video çekimi yapılabiliyor.

Trip Report: Belgrade

Çocukluk arkadaşım Burak ile beraber Sırbistan’ın başkenti olan Belgrade için 2 hafta öncesinde seyahat planı yapıp derhal uygulamaya koyduk. 18 Aralık 2015 Cuma, işe gitmek için çok erken ve uyanılamayacak bir saat fakat seyahat için derhal kalkılabilir… 04:00, Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlar terminaline ulaşıyoruz. İstanbul’dan aktarmalı olarak Belgrade a uçacağız. Check-İn işlemlerimizi yaptırıp güvenlikten geçiyoruz. 108 numaralı kapıda TK2107 için boarding bekliyoruz. Uçağımız, Star Alliance boyamalı TC-JFI tescilli Boeing 737-8F2 . Körükten uçağa geçiyoruz. Kısa bir süre sonra boarding tamamlanıyor kapımızı kapatıp motor çalıştırma ve push back yapıyoruz. Esenboğada rüzgar sakin sıcaklık -2 derece. Alpha taksi yolunda 03L pistine doğru taksiye başlıyoruz.

Trip Report: Trabzon-Tokat

Tarih 7 Kasım 2014, yerel saat ile 13:40 bugünkü uçuşumuz bir önceki trip report’un devam bacağı olan Tokat. Uçuşumuz yaklaşık 160 Mil.Tahmini uçuş süremiz 1 saat 15 dakika. Uçağımız Diamond Da40NG(TC-ELI) .Tokat çok şirin küçük bir havalimanı. O tarihlerde sadece BoraJet’in ATR ile tarifeli operasyon yaptığı fakat Turboprop uçakları değiştirip yerine Embraer’lerin gelmesi ile apronda ufak çaplı büyümeye ihtiyaç duyulmuş. Tokat havalimanı için planımızı çekerken ve motor çalıştırma için son hazırlıklarımızı yaparken Anadolu Jet geliyor. Hoşgeldin diyoruz.