Iphone X – Bilinmeyenler – Özellikler – Yenilikler

Herkese selam,

Gerek iş hayatının verdiği yoğunluk, gerek askerlik hizmetim dolayısıyla bir süredir yazı yazmaya vakit bulamıyordum. Güneşli bir Ankara sabahında kahvemi yudumlarken sizlere APPLE’ın yeni çıkarmış olduğu benim de severek kullandığım IPHONE X yani 10 hakkında deneyimlerimi ve incelemelerimi paylaşmak istedim.

Apple_Special_Event

21 Mart Apple Etkinliği

Yaklaşık 2 hafta önce Apple 21 Mart tarihine özel bir etkinlik düzenlediğini açıkladı. Dün akşam etkinliği izleme şansı yakaladım. Sizlere özet ve görüşlerimi bu yazıda aktarmaya çalışacağım. Bilindiği gibi etkinlik Apple cihazlardan HLS (HTTP Live Streaming) adı verilen bir teknoloji sayesinde izlenebiliyor. Ancak Twitch vb. programlarla etkinliği yayınlayanlar da mevcut.

Gyrocopter Uçuşu – Alaçatı

Geçtiğimiz haftasonu yine aniden gerçekleşen bir planla Tuncay abi ile Gyrocopter’i yakından tanımak için Cumartesi günü Ankara’dan İzmire uçtuk. İzmirde bizi Murat abi karşıladı ve doğrudan Alaçatı’ya doğru yola çıktık. Alaçatıda, Hakan hocanın hangarını bulmamız hiçte zor olmadı. Hangarın yanındaki Windsock hemen gözümüze çarptı. Akabinde kahvelerimiz eşliğinde keyifli sohbet ve gyrocopter tanıtımı başladı. Gyrocoptere ilişkin tüm ayrıntılar, artı yönleri ve eksi yönleriyle kısmen öğrenmiş olduk.

thydc10kolaj

3 MART 1974 – TK981 – THY DC-10 Paris Kazası

turkishdc10_1Nasıl başlayacağım bilmiyorum. Ben hayata gelmeden ailemi derinden etkileyen, insanı araştırdıkça kahreden üzücü uçak kazası hikayesi… Kazaya ait yaklaşık 50 sayfalık bir rapor mevcut. Rahmetli dedem bir Türk Hava Yolları çalışanıydı. 3 Mart 1974 tarihinde görevli olarak İstanbul’dan Londraya gitmek üzere Mc Donnell Douglas firmasının 29. üretimi olan Türk Hava Yollarına ait TC-JAV kuyruk tescilli DC-10

Maho-Beach

Maho Beach Canlı Kamera

Havacıların, havacılığa gönül verenlerin ve bir türlü havacılıkla yolu kesişenlerin mutlaka bildiği, oraya gidilirse “hacı” oldum diye tabir ettiği, benim bucket list’imde bulunan, diğer kişilerin sosyal medyadan mutlaka resmini gördüğü,videosunu izlediği Maho beach, Princess Juliana Havalimanının 24 saat canlı kamerasını ve atc konuşmalarını takip edebileceğiniz bir site yapmışlar. Ben çok beğendim, paylaşmak istedim. http://mahobeachcam.com/

Anadolu Kartalı 2015-1

Anadolu Kartalı 2015-1, Konya

Konya 3. ana jet üssünde yapılan tatbikatı bu sene hava fotoğrafçıları günleri kapsamında gözlemleme, fotoğraf ve video çekme şansı yakaladım. TSK ve Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bu güzelliklerden bizi mahrum etmediği için şükran ve saygılarımı sunarım. Anadolu Kartalı 2015-1 tatbikatı 9-18 Haziran tarihlerinde ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Pakistan, Nato ve Türkiye’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 17-18-19 Haziran hava fotoğraçıları günüydü.

zonguldakfinal

Trip Report: Samsun Engiz – Zonguldak Çaycuma

4 Nisan 2015 günlerden Cumartesi. Sabah saatlerinde, mevsim normallerinin aksine Ankarada kar yağıyor. Hava inanılmaz kapalı.  Ankara’dan Anadolujet’in tarifeli TK7132 Samsun seferiyle yerel saat ile 9.45 de Samsun Çarşamba havalimanına Tuncay ve Umut abiyle 2 günlük bir uçuş serüveni için teker koyuyoruz. Uçuş yol boyu hep türbülanslı. 1000 feetde yeri görüyoruz. Benden bir önceki uçak Umut abinin uçağı. O da Sabiha Gökçen’den geliyor. Çok keyifli bir haftasonu için Samsun Çarşamba havalimanını ortak nokta belirliyoruz.

360degreeswiss

360 Derece Video Çekimi – US Navy Blue Angels & Swiss Airbus 320

Teknolojinin hız kazanmasıyla artık 360 derece fotoğraflar hatta 360 derece video çekim aygıtlarıda pazarda yer almaya başladı. Aksiyon kameralarının ek kitleriyle veya 360 derece video çekimi için üretilmiş kameralar ile 360 derece video çekimi yapılabiliyor.