Apple_Special_Event

21 Mart Apple Etkinliği

Yaklaşık 2 hafta önce Apple 21 Mart tarihine özel bir etkinlik düzenlediğini açıkladı. Dün akşam etkinliği izleme şansı yakaladım. Sizlere özet ve görüşlerimi bu yazıda aktarmaya çalışacağım. Bilindiği gibi etkinlik Apple cihazlardan HLS (HTTP Live Streaming) adı verilen bir teknoloji sayesinde izlenebiliyor. Ancak Twitch vb. programlarla etkinliği yayınlayanlar da mevcut.
Bu sayede Apple kullanıcısı olmayanlar da takip edebilir. Canlı yayın başlarken 40 saniyede 40 yıl adlı bir sunum gerçekleşti. Programın açılışı her zamanki gibi Apple’ın CEO’su olan Tim Cook tarafından yapıldı. Program başında biraz haklı olarak gövde gösterileri vardı. Tim, dünyadaki apple cihazlarının sayısının 1 Milayara ulaştığını müjdeledi ve sözü çevre ile ilgili sunumunu yapması için Lisa’ya bıraktı. Lisa yenilenebilirlik ile ilgili başladı ve Apple’ın şu anda %93 yenilenebilir olduğunu, bu oranı %100 e çıkarmak için çalıştıklarını bildirdi. Çin’de fabrikalarının data centerlarının ve Apple storeların rüzgar, güneş ve hidro enerji ile beslendiğini açıkladı. Daha sonra söz Jeff’e bırakıldı ve sağlık uygulamaları hakkında sunum başladı. Sağlık uygulamalarının sayesinde, iki farklı şekli olan diyabet hastalığının 2. şekline ait alt bir grup bulunduğunu müjdeledi ve yine bu uygulamalar sayesinde çocukların otizmli olup olmadıkları hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Akabinde Jeff, sağlıkla ilgili Carekit adlı yeni uygulamalarını tanıttı. Bu uygulama sayesinde insanların kendi sağlık hayatlarında daha aktif rol oynanmasının amaçlandığını belirtti.


Yeni Apple Watch Kordonları

Tekrar sahneye çıkan Tim Cook, Apple Watch’ın yeni kordonlarını tanıttı ve 299usd olacak yeni fiyatını açıkladı. Aplle Watch’un “dünyada en çok satan akıllı saat” ünvanını kazandığını da belirtti.

 

watch3


Apple TV Yenilikleri

Apple TV uygulamalarının 5000 e ulaştığını söyleyen Tim bu geceden itibaren yeni bir güncellemenin geleceğini müjdeledi. Yeni gelen güncelleme ile birlikte dosyalama, dikte özelleği, siri, live photo ve  icloud fotoğraf kütüphanesinin eklendiğini ve etkinlikten sonra güncellemenin kullanılabileceğini belirtti.

tv


İphoneSE

Yapılan araştırmaya göre tüketicilerin İphone 6 serisini çok sevmesine karşın bir takım kullanıcıların halen 4 inç İphone’a ilgi duydse1uğunu açıklandı. Bu kullanıcıların genelde android telefondan gelenler olduğunu söylendi. İphone SE , İphone 5 ile aynı görünüme sahip fakat donanım olarak İphone 6S kadar güçlü. 24 Aralıkta ön sipariş başlıyor. 31 Martta Amerika ve birkaç ülkede satışa sunulacak. Türkiyede ise Mayıs sonu raflarda yerini alacak. 16 ve 64 GB olarak iki seçenek olarak satışa sunulacak. Amerika fiyatı 399 dolar ve 499 dolar olacak SE’nin Türkiye fiyatı ise 1.999 TL ve 2.399 TL olacak. Şahsen 4.7″ ekrandan sonra benim tercih sebebim olmaz ancak fiyat performansı ve yüksek donanımlı olması sebebi ile satacağını düşünüyorum. Bizim ülkemizde tam aksine tercih edileceğini düşünmüyorum. Zira bizim tüketici karakterimiz daha çok gösteriş sevdalısı olduğu için yeni kasa her zaman tercih sebebi oldu. Resmi olmayan bilgiye göre Türkiye’de İphone kullanıcılarının %50 sinin telefonunda internet paketi bulunmuyor 🙂

se2


IOS 9.3 

9.3

Etkinlikten hemen sonra kullanılabilir olan IOS 9.3 te en dikkat çeken özellik Night Shift. Konumunuza ulaşıp o konumda kullanılan saat dilimine göre gündoğumu ve günbatımı bilgilerini alıp, uyku saati yaklaşınca ekrandaki renkleri daha sıcak renklerle değiştirip daha iyi uyku imkanı sunuyor. Bir diğer geliştirme ise notlarda. Notları artık parola korumalı olarak kullanabileceğiz. Diğer geliştirmeler ise, apple music, haberler, sağlık ve fotoğraflar.

IPAD PRO 9.7″

9.7Bildiğimiz üzere kısa bir süre önce 12.8″ Ipad Pro satışa sunulmuştu. Mükemmel özellikleri olan IPAD PRO kimilerine çok büyük geldi. Bunun farkına varılmış olacaktır ki, IPAD PRO’nun 9.7″ modelini geliştirdiler. 2048×1536 ekran çözünürlüğüne sahip olacak IPAD PRO 9.7″ geliştirilmiş 12MP Isight kamera ve 5MP facetime kamera ile gelecek. 4 adet güçlü hoparlöre sahip olacak. Kullanıcılar daha önce “Hey Siri” kelimesini sadece cihaz şarj da iken söylediklerinde Siri’ye erişebiliyolardı. Yeni IPAD Pro ile beraber “Hey Siri” cihaz şarjda olmasa bile kullanılabilecek. Ayrıca USB kamera adaptörü ve SD kart okuyucusuda kullanıcıların deneyimine sunulacak. Roze Altın rengi de IPAD PRO 9.7″ modelinde seçilebilecek.32, 128 ve 256 GB modeli olacak  9.7″ IPAD pro Amerikada 599 dolardan başlayan fiyatla satışa sunulacak. 256 GB modeli Apple’ın mobil cihazlarda şimdiye kadar kullandığı en yüksek kapasite. Türkiye başlangıç fiyatı ise 2.199 TL olacak. 31 Mart’ta Amerika ve bazı ülkelerde satışa sunulacak. Kesinlikle alacağım!

Ekran Resmi 2016-03-21 19.57.02


Yeni Apple Kampüsü

Etkinliğin sonuna yaklaşırken Tim tekrar sahneye çıktı ve salonda daha önceden tanıttıkları ürünleri sıraladı. Bir daha bu salonda bulunmayacaklarını söylediğinde izleyicilerin yüzünde şaşkınlık oluştu ancak bu kötü bir haber değil, aksine Apple’ın 2017 de yeni kampüsüne taşınacağını müjdeliyordu.

Ekran Resmi 2016-03-21 20.04.01